"Tu jest kino! Kina w łódzkim zapraszają"

Strona główna

Najnowocześniejsze kino
Trudno uwierzyć, że ta jedna z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych sal kinowych w Polsce była niegdyś salą kinową 10A dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Kino odrestaurowano z dbałością o każdy szczegół – zachowując nie tylko ducha minionej epoki, ale też wspaniałą akustykę zaprojektowaną tuż po II wojnie światowej przez Jakuba Kirszensztajna.

Kino rozpoczęło działalność 15 września 2013 roku. Dzięki zaangażowaniu ekspertów, zakupowi wysokiej klasy sprzętu do projekcji 3D i nagłośnienia udało się stworzyć miejsce niepowtarzalne na kinowej mapie miasta. Repertuar budowany jest tak, żeby prezentować najnowsze hollywoodzkie produkcje i kino artystyczne. Oprócz tego widzów przyciągają przeglądy i mini retrospektywy reżyserów.

Na co dzień sala kinowa stanowi zaplecze konferencyjne czterogwiazdkowego hotelu DoubleTree by Hilton i część kompleksu dawnej Wytwórni Filmów fabularnych rewitalizowanego przez Grupę TOYA (pod adresem dawnej „Fabryki snów” mieszczą się także biurowiec MediaHUB, klub Wytwórnia, oraz studia dźwiękowe TOYA Studios).

Historia
Łąkowa 29 – to adres dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi – największej po II wojnie światowej wytwórni filmowej w Polsce. Tutaj w latach 1945-1998 powstało kilkaset polskich filmów, w tym pierwszy po wojnie pełnometrażowy film fabularny – „Zakazane piosenki” i pierwszy barwny film „Przygoda na Mariensztacie”. Przy Łąkowej mieściły się hale zdjęciowe, magazyny kostiumów, laboratoria, atelier, studia dźwiękowe. Wytwórnia wyspecjalizowała się w filmach fabularnych. Już w 1961 roku produkcja osiągnęła 15 filmów rocznie. W 1965 roku powstały pierwsze filmy telewizyjne. W latach siedemdziesiątych produkcja wynosiła 13-16 filmów kinowych i 40-60 odcinków telewizyjnych rocznie.

Na początku lat dziewięćdziesiątych w Polsce załamała się produkcja filmowa, powstało Łódzkie Centrum Filmowe (ŁCF), które miało ratować Wytwórnię. W maju 1998 roku rozpoczęto trwającą 7 lat likwidację Centrum (zatrzymano ją w 20005 r.). Dziś ŁCF to spółka wyspecjalizowana głównie w wynajmie środków inscenizacyjnych (300 tys. kostiumów i rekwizytów) oraz jedyny w kraju kompleks pirotechniki filmowej (ok. 1800 szt. broni palnej z różnych epok historycznych; profesjonalna obsługa pirotechniczna). Na Łąkowej swoją siedzibę mają też m.in. jeden z wiodących producentów filmowych w kraju – Opus Film i studia dźwiękowe TOYA SOUND STUDIOS – wyjątkowy w skali europejskiej i jedyny tego typu obiekt w Polsce, powstały w dawnym „Pałacu dźwięku” łódzkiej Wytwórni.

[print_gllr id=2225]