Kino przy Rynku Bałuckim 5 założył w 1930 r. Franciszek Pfeifer, wówczas było jednym z największych w Łodzi. Budynek kina składał się z dwóch poczekalni, kabiny z aparatem firmy „Teofil Jarosz”, sali projekcyjnej oraz balkonu. Przy wejściu znajdowała się kasa i kantor. Sala liczyła czterysta siedemdziesiąt sześć miejsc, co w porównaniu z innymi z tamtych lat pozwala klasyfikować kino jako jedno z większych. Filmy wyświetlano siedem razy w tygodniu, a repertuar był szeroko reklamowany. Informacje o najnowszych projekcjach pojawiały się zarówno w gazetach jak i na plakatach w całym mieście. W roku 1932 kino przeszło na system dźwiękowy.
W 1933 roku zmieniło właściciela i nazwę na „Ars”. O działalności kina trudno znaleźć informacje, pojawiają się wzmianki, że działało do 1935 roku. W Spacerowniku po Łodzi filmowej odnaleźć można jednak kilka ciekawostek. Jedną z nich stanowi opowieść Adama Ochockiego, który mówi o nietypowych egzaminach odbywających się najczęściej w kinie Ars. Sprawdziany te polegały na wyciągnięciu z kieszeni widza portfela pod osłoną ciemności w czasie wyświetlania filmu. Uczący się fachu złodzieje pod okiem swoich „profesorów” w ten sposób sprawdzali swe umiejętności. Po zdaniu takiego egzaminu kandydat na złodzieja mógł próbować dalszych zadań odbywających się w tramwajach, na ulicy czy w sklepie. Jeśli jednak widz zorientował się, że jest okradany i podnosił krzyk, zapalano światło a nieszczęsny „egzaminowany” ponosił konsekwencje.
W połowie lat 30. kino zmieniło nazwę na „Świt” i pod tą nazwą przetrwało przez cały okres PRL. W połowie lat 60. gruntownie kino zmodernizowano, przebudowano kabinę projekcyjną, odbyła się korekta dźwiękowa sali projekcyjnej, wymiana sieci elektrycznej oraz ekranu na dostosowany do filmów panoramicznych.
W latach 90. kino zamknięto, od tego czasu zmieniają się jego najemcy, w budynku mieściły się już lombard, sklepiki z butami, dżinsami, oknami i wykładzinami, sklep mięsny. Lata świetności budynku i jego filmowa historia przeminęły bezpowrotnie.
oprac. Katarzyna Drab; opieka merytoryczna: dr Ewa Ciszewska.
Metryka została wykonana w ramach zajęć Łódź filmowa. Warsztat badawczy prowadzonych przez dr Ewę Ciszewską w semestrze zimowym roku akademickiego 2014/2015 na kierunku kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
[print_gllr id=2529]