"Tu jest kino! Kina w łódzkim zapraszają"

Strona główna

Kino zostało założone w Łodzi przez L. Karbowicza w 1938 r. (przy ul. Przybyszewskiego 16). Było to częste miejsce spotkań łodzian, kursował tam wtedy tramwaj numer 11. Architektura budynku kina wpisywała się w kanon miasta czterech kultur zamieszkiwanego wówczas przez Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Jak przystało na miasto przemysłowe otoczeniem były dymiące ceglane kominy oraz potężne fabryczne budynki. Podczas okupacji Kino „Wolność” znalazło się w rękach Niemców. Zmieniona została nazwa Kina na „Palladium”, a ulica Przybyszewskiego nazwana została „Boehmische Linie”.

Po Wojnie kino – już pod nazwą „Wolność” – było otwarte w godzinach od 14 do 22, bywało też często, iż w godzinach porannych od godziny 10 do godziny 14, w niedziele zazwyczaj odbywały się seanse bajek dla młodzieży. W okresie powojennej Łodzi kino „Wolność” cieszyło się wielką popularnością. Kiedy repertuar kinowy był bardzo ciekawy do kin przychodziły tłumy. Sala kinowa przy ul Przybyszewskiego była dość obszerna. Było to kino dwupoziomowe, czyli z wybudowanym balkonem. Często bywało tak, że kiedy ukazywał się w repertuarze dobry film np. 1 Maja 1949 roku „Ostatni Mohikanin” do kina ustawiała się kolejka. Okazywało się niekiedy, że nawet brakowało miejsc siedzących. Mimo to ludzie zajmowali miejsca przy ścianie czy nawet na schodach. Bardzo popularne w owym czasie były westerny oraz filmy z Merlin Monroe. Przy dobrej oglądalności jeden film był puszczany nawet przez miesiąc. Przestrzegano również kategorii wiekowych, jeśli film był z podtekstem erotycznym lub przeznaczeniem dla widzów starszych obowiązywało pełnoletniość.

Wiele osób może kojarzyć kino „Wolność” z filmem Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina Wolność” jednak film ten był kręcony w Łodzi (oraz Ciechanowcu), ale właściwa nazwa kina, w którym rozgrywały się losy bohaterów nosi nazwę  „Włókniarz”.

Kino „Wolność” zakończyło swoją działalność w połowie lat 90. Po zamknięciu budynek stał długo pusty, potem mieściły się tam – jak wynika z relacji mieszkańców – klub go-go a następnie sklep rowerowy. Obecnie miejsce po starym kinie „Wolność” zajmuje supermarket.

oprac. Olgierd Ogrodowski; opieka merytoryczna: dr Ewa Ciszewska.
Metryka została wykonana w ramach zajęć Łódź filmowa. Warsztat badawczy prowadzonych przez dr Ewę Ciszewską w semestrze zimowym roku akademickiego 2014/2015 na kierunku kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.

[print_gllr id=3062]