15 maja, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, zakończyła się dwudniowa konferencja „Tu jest kino!” – edukacja filmowa a kina lokalne. Kina lokalne i studyjne – doświadczenia, wyzwania, rozwój.
W spotkaniu wzięło udział 32 prelegentów i ponad 130 uczestników z całego kraju: przedstawicieli kin lokalnych i studyjnych, animatorów kultury, dyrektorów domów kultury, nauczycieli i filmoznawców. Gościem specjalnym konferencji był Krzysztof Zanussi, a profesjonalne prowadzenie poszczególnych paneli zapewnili: pan Andrzej Goleniewski – Zastępca Dyrektora Filmoteki Narodowej, Dyrektor Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych (panel „Kino lokalne na mapie kulturalnej miasta”), pan Krzysztof Gierat – dyrektor artystyczny Krakowskiego Festiwalu Filmowego (panel „Edukacja filmowa, medialna czy audiowizualna”) oraz dr Konrad Klejsa – adiunkt w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego (część naukowa panelu „Edukacja filmowa…” ).
Edukacja i kino
Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie, zainicjowane przez Województwo Łódzkie, poświęcone zarówno kinom lokalnym jak i edukacji filmowej, w ramach którego współpracę podjęli: animatorzy kultury, kiniarze, instytucje kultury, w których znajdują się kina oraz środowisko naukowe. Głównym celem spotkania była wymiana dobrych praktyk, dyskusja o roli kin lokalnych, o możliwościach rozwoju tych kin i ich funkcjonowaniu w lokalnej społeczności. Rozmawiano także o edukacji filmowej i medialnej – jej miejscu we współczesnym systemie edukacji, potrzebach edukacyjnych, kompetencjach kadr realizujących edukację filmową i kompetencjach użytkowników mediów.
Żywe dyskusje wywołało słowo wstępne – Krzysztofa Zanussiego, który ostro przeciwstawił kulturę wysoką – kulturze niskiej, zdefiniował kino lokalne jako „butik” – miejsce elitarne (w przeciwieństwie do multipleksów, określanych jako filmowe „supermarkety”) oraz optymistycznie spojrzał na rozwój małych kin, których oferta ma być skierowana do poszukującej, ambitnej i wymagającej widowni. Choć postawione na początku tezy wzbudziły kontrowersje, to prezentacje poszczególnych prelegentów wydawały się je potwierdzać: okazało się, że do małych kin chodzą świadomi swoich potrzeb widzowie, a wśród nich również ludzie młodzi – dobrze posługujący się nowoczesnymi mediami, obserwowane jest też odejście od biernej konsumpcji kultury na rzecz aktywnego uczestnictwa. Niewykluczone, że wizja zarysowana przez Krzysztofa Zanussiego – w ciągu najbliższych kilkunastu lat zostanie zrealizowana, z czego pozostaje się tylko cieszyć…
Podsumowanie
Jak zauważyli moderatorzy podsumowujący konferencję – współpraca międzysektorowa i środowiskowa, umiejętne korzystanie z własnych doświadczeń – to jeden z kluczy do rozwoju lokalnych kin. Najistotniejsi są jednak sami ludzie: animatorzy i kiniarze z pasją – hasło: „najważniejsi są ludzie” było sztandarowym sloganem powtarzanym podczas konferencji. Oczywiście, zwrócono też uwagę na konieczność wsparcia instytucjonalnego i wdrożenia systemowych rozwiązań (np. dotyczących współpracy ze szkołami czy prowadzenia stałych badań uczestnictwa w kulturze filmowej). Stosunkowo dużo miejsca poświęcono konieczności bieżącego diagnozowania funkcjonowania sektora kinowego. Cieszy fakt, że Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych w tym i w kolejnym roku będzie pracować nad analizą działalności lokalnych kin i badaniem potrzeb społeczności, w których te kina działają. Taka diagnoza z pewnością pomoże podmiotom prowadzącym kina w domach kultury, będzie argumentem dla dyrektorów i organizatorów instytucji za pogodzeniem działalności kinowej z innymi formami aktywności kulturalnej lub też za rozwinięciem działalności kinowej.
Podziękowania
Organizatorzy konferencji – Województwo Łódzkie oraz Uniwersytet Łódzki – pragną złożyć serdecznie podziękowania dla wszystkich realizatorów i partnerów wydarzenia. W szczególności dziękujemy:
– panu Andrzejowi Goleniewskiemu, Zastępcy Dyrektora Filmoteki Narodowej, Dyrektorowi Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – za współorganizację i prowadzenie wydarzenia,
– panu Krzysztofowi Gieratowi – Dyrektorowi Artystycznemu Krakowskiego Festiwalu Filmowego – za ogromne zaangażowanie i profesjonalne prowadzenie wydarzenia.
Województwo Łódzkie serdecznie dziękuje dr Konradowi Klejsie za współorganizację wydarzenia i koncepcję części naukowej konferencji.
[print_gllr id=2976]