Kinematograf Kometa został otwarty w Łodzi 12 kwietnia 1909 r. obok Górnego Rynku (dziś ul. Rzgowska 2).
Kometa była skromnym kinematografem umieszczonym w dość wąskiej sali. Sala do 1912 r. mogła pomieścić 144 widzów. Oczywiście częstym zjawiskiem było przepełnienie sali i oglądanie seansu przez niektórych na stojąco. Od początku właścicielem był Aleksander Stefański. Stefański był łódzkim przedsiębiorcą znanym z popularyzacji dzielnicy Ruda. Stawy leżące na terenach tej dzielnicy do dnia dzisiejszego posiadają nazwę wskazującą na jego nazwisko. Kometa była kinem II kategorii. Publicznością byli w zdecydowanej większości robotnicy z pobliskiej fabryki L. Geyera. Posiadało własną prądnicę, gdyż w tym czasie elektrownia dostarczała prąd do ul. Głównej.
W 1912 r. w budynku wybuchł pożar. Spowodowało to przerwę w ciągłości projekcji aż do jesieni tego samego roku. Po odbudowie i powiększeniu sala kinowa została poszerzona i mieściła 250 osób, miała także scenę umożliwiająca występy kabaretowe oraz poczekalnię na 72 osób. Na widowni znajdowała się niewielka scena z dwiema garderobami oraz dwie galerie mogące pomieścić 40 osób. Ceny biletów w kinach II kat. w tamtym czasie nie były dość zróżnicowane, wahały się w przedziale 20-50 kopiejek. W okresie 1909-1914 dominowało kino francuskie oraz rosyjskie, duńskie włoskie i niemieckie, czasami amerykańskie. Bardzo dużą widownię zgromadził Quo Vadis (1913). Kinematograf był otwierany najczęściej po godz. 17.00. Po I wojnie światowej kino zmieniło swojego właściciela oraz nazwę. Od tej pory nazywało się Record a właścicielami byli Bronisław Zygadlewicz oraz Stanisław Justewicz. Seanse odbywały się trzy-cztery razy w tygodniu. Zygadlewicz był jednocześnie właścicielem drugiego kina w tej części miasta Colosseum (Orion, Sfinks) mieszczącego się przy ul. Rzgowskiej 74. Oba nastawione były na obsługę publiczności robotniczej, ale właściciele czynili starania, by wyświetlane filmy wpływały na podnoszenie poziomu odbiorców. Od 1925 r. właścicielem był Władysław Gralak.
Po II wojnie należało do Miejskiego Zarządu Kin, jednak trudno znaleźć wzmianki o jego działalności. Dziś w dawnym kinie znajduje się kantor i sklep z antykami.
oprac. Krzysztof Piechota; opieka merytoryczna: dr Ewa Ciszewska.
Metryka została wykonana w ramach zajęć Łódź filmowa. Warsztat badawczy prowadzonych przez dr Ewę Ciszewską w semestrze zimowym roku akademickiego 2014/2015 na kierunku kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
[print_gllr id=2533]