"Tu jest kino! Kina w łódzkim zapraszają"

Strona główna

Kino z klimatem
Jak w każdym prawdziwym kinie początek seansu oznajmia dźwięk gongu – rozsuwa się kotara i … przenosimy się w magiczny świat srebrnego ekranu. Projekcje odbywają się nawet dla jednego widza, choć często się zdarza konieczność dostawiania dodatkowych krzeseł. Kino działa od 2006 roku w dawnej wozowni pałacu Karola Scheiblera, w jedynym w Polsce Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Jest wyposażone w projektor cyfrowy, ale także projektor 35 mm i – co jest rzadkością – 16 mm. Dla ułatwienia osobom niedosłyszącym odbioru dźwięku towarzyszącego filmom, na widowni zainstalowano pętlę induktofoniczną przekazującą dźwięk bezpośrednio do aparatów słuchowych. Komfortowa sala dla 80 osób zamiast tradycyjnych foteli oferuje wygodne, nowoczesne krzesła, zachowano surowy charakter wnętrza – ceglane ściany, drewnianą podłogę – jedno jest pewne – to kino ma klimat fabrykanckiej Łodzi!

Tylko w Kinematografie
Kinematograf  jest członkiem Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz  Sieci Polskich Kin Cyfrowych. W repertuarze filmy najnowsze jak i te sprzed lat: polskie, europejskie i amerykańskie arcydzieła klasyki  światowej. Oprócz tego: dokumenty, animacje, formy eksperymentalne, cykle filmowe (Filmowy przekładaniec, Seans dla rodziców z dziećmi, Klasyka kina, Seans 60+, Młode kino polskie, Rozmowy przed ekranem), festiwale (Festiwal Muzyki Filmowej,  Festiwal Mediów w Łodzi „Człowiek w Zagrożeniu, O!PLA Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji, Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, Forum Kina Europejskiego CINERGIA), przeglądy, premiery filmów dokumentalnych, spotkania z twórcami. Tylko tutaj jedyne w Łodzi projekcje klasycznych niemych obrazów z udziałem taperów! Od 6 lat, w każde wakacje Kinematograf organizuje w Łodzi na Starym Rynku projekcje plenerowe pod szyldem Letniego Kinematografu Rozrywkowego, uczestniczą w nich setki mieszkańców oraz gości i turystów odwiedzających miasto.

Spotkania, warsztaty i Akademia Filmu
Dla najmłodszych organizowane są zajęcia z cyklu Mały Kinematograf. To połączenie seansów filmowych, warsztatów plastycznych i działań twórczych. Spotkamy tu kultowych bohaterów dzieciństwa: Bolka i Lolka, Reksia, Koziołka Matołka czy Zaczarowanego Ołówka, przespacerujemy się po muzealnych wnętrzach i zwiedzimy specjalnie przygotowane wystawy. Ważną częścią „Małego Kinematografu” są spotkania z twórcami współczesnych książek obrazowych, grafikami, autorami i ilustratorami (w ramach cyklu „Czytanki przed ekranem”).

Dla studentów i wielbicieli polskiej kinematografii, we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej organizowane są zajęcia Akademii Polskiego Filmu, prowadzone przez najwybitniejszych polskich historyków i teoretyków kina.