Najlepsze w regionie
Historia kina w Łowiczu sięga 1912 roku – Fenix mieści się w kamienicy, w której 102 lata temu odbył się pierwszy seans filmowy w mieście. Dziś to najlepsze kino w regionie – w 2014 r. wyróżnione Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kino Fenix to nie tylko komfortowa, klimatyzowana sala na 138 miejsc, projektor cyfrowy, wygodne fotele, ale przede wszystkim: wspaniała atmosfera i ludzie z pasją! W 2012 roku dzięki staraniom wielbicieli łowickiego kina powstał album „100 lat kina w Łowiczu” autorstwa Maćka Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego, nominowany do Nagrody PISF w kategorii „Książka o tematyce filmowej”.
Do zobaczenia
Na co dzień zobaczymy filmy premierowe, ale i artystyczne prezentowane w blokach tematycznych. Tradycyjnie w lutym organizowany jest OCH! FILM FESTIWAL – przegląd światowych i europejskich nowości, w ramach którego odbywają się spotkania z twórcami, krytykami, koncerty, spektakle, wystawy. Do młodszych widzów adresowany jest festiwal MAŁY OCH! – prezentujący najciekawsze filmy dziecięce i młodzieżowe sezonu. Projekcje połączone są z warsztatami filmowymi, plastycznymi, wyjazdami do muzeów i instytucji związanych z filmem. Fenix aktywnie włącza się też w organizowane w Łowiczu „Dni Kultury” prezentując filmy z wybranych krajów.
To jedyne kino w woj. łódzkim, które jest wsprółproducentem filmów dokumentalnych o tematyce historycznej związanej z regionem – na swoim koncie ma produkcje takie jak;
„Gdy nadejdzie odpowiedni moment” (2008), „Historia Jacka Piwowarczyka” (2010), „Cudotwórcy” (2014).
Autorska edukacja
„Mała Akademia Filmowa” – przedpołudniowe pokazy filmowe dla przedszkolaków i uczniów, projekt „X Muza – instrukcja obsługi” – zajęcia edukacyjne dla młodzieży i seniorów, autorski projekt „Willy ŁOK” – to tylko niektóre z propozycji.
Od 1996 roku w kinie działa też Dyskusyjny Klub Filmowy „Bez Nazwy” (od kilku lat wspierany przez PISF, SKS i Filmotekę Narodową) oraz Klub Pracownia – miejsce spotkań młodych, kreatywnych łowiczan. W planach jest utworzenie sali Micro do prezentacji filmów niszowych, skierowanych do prawdziwych koneserów ambitnego kina.