Duże kino, wielka publiczność
Studyjne – nie znaczy małe! Polonez to dwie sale na 332 i 144 foteli, ale i tak brakuje miejsca żeby zmieścić pomysły repertuarowe i kinomanów! To najwcześniej scyfryzowane kino w regionie (poza Łodzią) i najbardziej oblegane przez widzów. Budowa drugiej sali kinowej była w Polonezie prawdziwą rewolucją, ale też strzałem w dziesiątkę! Ambitny, przedsiębiorczy zespół kiniarzy – to recepta na sukces.Od lat dobrym duchem i prawdziwym „szeryfem” w kinie Polonez jest pan Piotr Bigos.
Od blisko czterdziestu lat w kinie działa Dyskusyjny Klub Filmowy „Eroica” pod kierownictwem prawdziwej pasjonatki sztuki filmowej pani Krystyny Piotrowicz. Klub zaprasza na spotkania z twórcami, organizuje konkursy i festiwale. W imprezowym kalendarzu znajdziemy: festiwal poświęcony pamięci Federico Felliniego „EfEf Urodziny Mistrza Inspiracje”, Mały Festiwal Filmów Polskich „Tosiek” poświęcony pamięci Antoniego Nurzyńskiego (pochodzącego ze Skierniewic polskiego operatora filmowego) czy przegląd kina europejskiego „Ostatnie granice”.
Historia
Polonez narodził się w 1978 roku, a od 1993 roku działa w ramach Miejskiego Ośrodka Kultury. Dzisiaj jest jedynym kinem w mieście, ostatnim kontynuatorem kinowych tradycji Skierniewic.
W okresie międzywojennym funkcjonowały w Skierniewicach aż trzy prywatne kina: Kultura, Satyr i Oaza. Istniało jeszcze jedno kino przy jednostce wojskowej dostępne również dla mieszkańców. Z kolei w PRL-u oblężenie przeżywało kino Stolica. Tradycją były poranki dla dzieci gdzie oglądało się „Bolka i Lolka”, „Przygody Misia Colargola” czy „Muminki”, wyprodukowane zresztą przez łódzkiego Se-ma-fora. Legendarnym kinooperatorem i dobrym duchem kina był pan Wojciech Podwysocki.