Początek kina w Wieluniu to lata 1958-59 – wtedy Powiatowa Spółdzielnia Usług Wielobranżowych w Wieluniu otrzymała zgodę Wojewódzkiego Związku Spółdzielni Pracy w Łodzi na budowę nowoczesnego kompleksu w skład którego wchodził kinoteatr. Prace rozpoczęto w 1959 r., a pierwszych widzów kino przyjęło na początku 1962 roku. Rozkwit kina to lata siedemdziesiąte – widownia pękała w szwach. Kopie dostarczano wtedy z łódzkiego Zarządu Kin, przemianowanego potem na Okręgowe Przedsiębiorstwo Rozpowszechniania Filmów, a w 1989 – Okręgową Instytucję Rozpowszechniania Filmów.
W latach dziewięćdziesiątych Centrum Filmowe Helios (następca Okręgowej Instytucji) zrezygnowało z prowadzenia kina w Wieluniu. Nagle, niemal z dnia na dzień okazało się, że miasto pozostanie bez kina. Decyzję o poprowadzeniu Syreny podjęła ostatnia kierowniczka kina – pani Henryka Błasiak. W międzyczasie obiekt stał się własnością Gminy Wieluń, a w jej imieniu kinem administrował Wieluński Dom Kultury. Pani Henryka prowadziła spółkę Kinoteatr Syrena do sierpnia 2010 r. Wtedy budynek wrócił do Domu Kultury. Dziś kino znajduje się w remoncie, z niecierpliwością czekamy na otwarcie!
Za zdjęcia poniżej dziękujemy Malwinie Paroń z Wieluńskiego Domu Kultury, jak również Pani Henryce Błasiak, wieloletniej kierowniczce kina Syrena.
Na zdjeciach: kino Syrena na pocztówce z Wielunia (lata 70./80. XX w.); Stanisław Małycha – kasjer kina Odra działającego w Wieluniu w latach 1958-1973 r.; administrowanego przez Okręgowy Zarząd Kin w Łodzi; Henryka Błasiak – kierowniczka kina Syrena w latach 90. XX w.
[print_gllr id=3105]