"Tu jest kino! Kina w łódzkim zapraszają"

Strona główna

Wywiady audio

Pierwszy film, pierwsza randka, pierwsze wagary. Wspomnienia młodości. Trzeszczące krzesła, kolejki do kasy albo puste sale. Za co kochamy lokalne kina? Jakie były kiedyś? I jaka będzie ich przyszłość? O to wszystko zapytaliśmy aktorów, reżyserów, producentów i kinooperatorów. Zapraszamy do wysłuchania Ich historii! Wypowiedzi nagrała i opracowała Anna Michalska z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Zbigniew Zamachowski

Zbigniew Zamachowski

Zbigniew Zamachowski

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych, telewizyjnych i teatralnych. W latach 1985-97 występował w Teatrze Studio w Warszawie, od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Opowiada o ukochanym kinie w rodzinnych Brzezinach, kinie Bałtyk i kinie Łódzkiej Filmówki. Materiał został nagrany w kinie Polonia w Łodzi.

Posłuchaj:

Piotr Dzięcioł

Piotr Dzięcioł Producent filmowy i kierownik produkcji. Od roku 1991 właściciel studia Opus Film, realizującego filmy reklamowe, fabularne, dokumentalne i programy telewizyjne. Członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej (od roku 2004), członek Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Producentów Audiowizualnych, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Opowiada o łódzkim kinie Polonia.

Lech Dyblik

Lech DyblikAbsolwent PWST w Krakowie. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów charakterystycznych, pieśniarz. W latach 1981-1987 aktor Teatru Narodowego. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt ról filmowych.

Z sentymentem wspomina małe kina i ulubione, nieistniejące już kino Cytryna w Łodzi.

Bartosz Warwas

Bartosz WarwasReżyser. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim (2004), Studium Dziennikarskiego przy Akademii Pedagogicznej w Krakowie (2003), Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor filmu „Jaskółka”. Współpracuje także – w charakterze II reżysera biurowego – m.in. z Grzegorzem Królikiewiczem i Łukaszem Barczykiem.

Opowiada o filmowym kinie Wolność, czyli łódzkim Włókniarzu.

Astrid Wojtaszek

Astrid WojtaszekJedna z pierwszych w Polsce kinooperatorek. Absolwentka Zasadniczej Szkoły Kinooperatorów w Markach. Od 1956 roku pracowała w łódzkich kinach zeroekranowych, m.in. w „Polonii” i „Bałtyku”.

Opowiada o swoich początkach w łódzkich kinach, pracy w kinie Polonia. Wspomina reklamy wyświetlane na przeźroczach i pokazy mody przed seansami. Opowiada o kinie Gdynia, Wisła i kinie Dworcowym.

Andrzej Bednarek

Andrzej Bednarek

Reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej (1960-65), asystent w Katedrze Chemii Fizycznej PŁ (1965-69). W roku 1969 ukończył Studium Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1974 wykładowca PWSFTviT, w latach 1996-2012 prorektor uczelni ds. współpracy z zagranicą.

Wspomina kina Polonia, Bałtyk, Młoda Gwardia, Wolność i Dyskusyjny Klub Filmowy w Kinie Stylowy.

Posłuchaj:

Aleksandra Rek

Aleksandra Rek_fot. arch. pryw.Reżyserka filmów dokumentalnych „Pogonka”, „xTRONIx”, „6 filmów o miłości”. Absolwentka dziennikarstwa telewizyjnego na Wydziału Realizacji w PWSFTviT. Studiuje w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Wspomina kino swojego dzieciństwa – kino Tatry.